Pırasa Nasıl Yetiştirilir?

PIRASA NASIL YETİŞTİRİLİR?

Pırasa Nasıl Yetiştirilir?

Pırasa Yetiştiriciliği

Ülkemizde kışlık sebzeler grubunda yer alan pırasa iki yıllık bir sebzedir.Birinci yıl yenilen uzun yapraklı gövde oluşur, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar.

 

Pırasa esas itibari ile pişirilerek tüketilir.Soğanla aynı familyaya bağlı olduğundan çok ortak özellikleri vardır, ancak baş bağlamaz ve yenen kısmı gövde ve yapraklarıdır.Kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde sebze üretiminin önemli bir kısmını oluşturur.

İKLİMİ
Pırasa serin iklimden hoşlanan bir sebzedir.Yetiştirme döneminde sıcaklığın 15-25 derece olmasını ister. Yüksek sıcaklıklardan fazla hoşlanmaz,Sıcaklığın artması kalite ve gelişmeye olumsuz etki yapar.2-3 derecelerde büyüme gelişme devam eder, ancak 0 derecede durur.

TOPRAK İSTEĞİ
Pırasalar her toprakta yetiştirebilmekle beraber nemli,humuslu ve besin maddelerince zengin tınlı-killi topraklar idealdir.Topraktaki humusun artması kaliteyi yükseltir.Toprak PH sı 6-6,5 civarında olmalıdır.Pırasa yetiştiriciliğinde asitli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprakta besin maddeleri açısından azot eksik olmamalıdır.

SONBAHAR SÜRÜMÜ
Tarla sonbaharda derince sürülüp ilkbahara kadar kesekli bırakılır.Dikimden önce toprak tavında iken 20 cm derinlikte pullukla tekrar sürülür.Diskaro geçirilerek, tırmıkla düzeltilir.

GÜBRELEME
Toprağın yapısına ve içerdikleri besin maddelerine göre değişmekle beraber sonbaharda derin sürümden önce dekara 2,5 -3 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir.

SENTETİK GÜBRE
Gübrelemeden önce toprak tahlilleri yaptırmak ve bu sonuçlara göre gübreleme yapmak gerekir.

GÜBRELEME ZAMANI
Süper fosfatın tamamı dikimden önceki toprak sürümünde pulluk altına verilmelidir.Potasyum sülfatın tamamı ile azotlu gübrenin 1/3ü amonyum sülfat olarak dikim ile birlikte verilmelidir.Azotlu gübrenin 1/3 ü amonyum nitrat olarak dikimden 2 ay sonra , kalan 1/3 lük kısmı ise yine amonyum nitrat olarak ikinci gübrelemeden bir ay sonra uygulanmalıdır.

MÜNAVEBE
Pırasa dikilecek tarlada 4-5 yıl aynı familyaya ait soğan , sarımsak ve pırasa yetiştiriciliği yapılmamış olmalıdır.Aksi taktirde o familyaya ait hastalık ve zararlıların toprağa yerleşmesi ve hep aynı besin maddelerinin tüketilmesi, toprağın bu yönden zayıflamasına neden olmaktadır.

FİDE İLE ÜRETİLİR.
Pırasa üretimi tarlaya doğrudan tohum ekimi ve fideden yetiştiricilik şeklinde yapılır.Ancak fide ile üretim en geçerli olan yetiştirme yöntemidir.

TOHUM EKİM ZAMANI
Fide ile yetiştiricilikte pırasa tohumları mart-mayıs ayları arasında soğuk yastıklarda 5 cm ara ile açılan çizilerin üzerine metrekareye 8-10 g olacak şekilde sıkça ekilmelidir.Tohum ekiminden sonra tohumların üzerine 1 cm kalınlığında harçtan kapak atılır, bastırılır ve ince süzgeçli kova ile yeterince sulanır.Bu sulama aynı zamanda tohumların çimlenmesi için gerekli rutubeti sağlayacaktır.Normal şartlarda pırasa tohumları 10-12 gün içinde çimlenirler.

SEYRELTME VE YABANCI OT MÜCADELESİ
Fidelikte; seyreltme,yabancıot mücadelesi ve sulama işlerine devam edilir.Fideler, tohum ekiminden 10-12 hafta sonra kurşun kalem (0,8-1 cm) kalınlığında ve 17-20 cm boyunda olurlar.Bu dikim için uygun bir büyüklüktür.Fidelerin yastıktan kolayca sökülebilmesi için yastıklar bir akşam önceden sulanmalıdır.

KÖK VE YAPRAK BUDAMASI
Pırasa kökleri tarlada hazırlanan tahta ve masuralar üzerine sıra arası 30 cm , sıra üzeri 15 cm olacak şekilde açılan çukurlara dikilir.Dikimden önce , dikim kolaylığı sağlamak amacıyla kök ve yaprakların 1/3 ü kesilerek budama yapılmalıdır.Fide dikimi, haziran-ağustos ayları arasında yapılır ve dikimden sonra bolca can suyu verilir.Dönüme 20.000. civarında fide dikilir.

DOĞRUDAN TOHUM EKİMİ
Doğrudan tohum ekiminde hazırlanan tahta veya masuralar üzerinde 30 cm aralıklarla hazırlanan sıralara 1-2 cm derinliğe tohum ekimi elle veya makine ile yapılmalıdır.Daha sonra tarlada fideler 15 cm sıra üzeri mesafe bırakılarak seyreltilir.

SULAMA VE ÇAPALAMA İŞLEMLERİ
İlk can suyundan 3-4 gün sonra mutlaka ikinci bir sulama yapılmalıdır.İkinci sulamadan 10 gün kadar sonra yağmur yağmadığı taktirde üçüncü bir sulama ve hava şartlarına göre bütün gelişme süresince 1-2 hafta ara ile sulama yapmak pırasanın istenilen şekilde gelişmesi için şarttır.Sulamalardan sonra toprağı havalandırmak ve yabancı ot mücadelesi için çapa yapılması,tarladaki bakım işleri arasında sayılabilir.

YABANCI OT MÜCADELESİ
Pırasada yabancı ot kontrolü çok önemlidir.Pırasa küçük bir bitki halinde iken yabani otlarla rekabet edemez,Bu kontrol yabancı otlar yolunarak yada çapalanarak yapılır.

GÖVDE BEYAZ OLMALIDIR
Pırasada beyaz kısmın uzun olması aranan bir özelliktir.Bu bir çeşit özelliği olmakla birlikte yetiştirme esnasında gövdenin tabandan itibaren toprakla örtülmesi ile bu uzunluğu bir miktar arttırmak mümkündür.Bu amaçla yaz sonu, erken sonbaharda pırasaların gövdeleri toprakla örtülüp beyaz kısmın uzunluğu arttırılabilir.

VERİM
Pırasalarda hasat , çeşitlere göre değişmekle beraber gövde kalınlığı 2,5-3,5 cm olduğu zaman yapılmalıdır.Genelde geniş alanda hasat 1-2 kez , bahçe sebzeciliğinde ise 5-6 kez yapılır.Pırasanın verimi çeşitlere göre farklılık göstermekle beraber dekara 2-5 ton arasında değişmektedir.Pırasalar , piyasaya yıkanmış, temizlenmiş, kökleri kısaltılmış,yaprakların 1/3 ü kesilmiş olarak 10-15 kg lık demetler halinde gönderilir.

KALİTE SINIFLAMASI
Pırasaların yenebilir kısmın uzunluğu , beyaz kısmın uzunluğu ve soğan başı oluşturup oluşturmama gibi özellikler kalite unsurları içinde yer almaktadır.
Türk standartlarına göre birinci sınıf pırasalarda beyaz kısım tüm uzunluğun en az üçte biri veya yenilebilir kısmın en az yarısı kadar uzunlukta olmalıdır.
İkinci sınıf pırasalarda ise tolerans arttırılarak beyaz kısım, tüm uzunluğun en az dörtte biri veya yenilebilir kısmın en az üçte biri uzunlukta olması gerekmektedir.
Pırasalarda en az bulunması gereken çap ise 1 cm olarak belirlenmiştir.

Etiketler

#Pırasa Nasıl Yetiştirilir? #Pırasa Nasıl Yetiştirilir? hakkında bilgiler #Pırasa Nasıl Yetiştirilir? içerik #Pırasa Nasıl Yetiştirilir? bilgi #Pırasa Nasıl Yetiştirilir? haber

building

Nazilli Belediyesi Kamuoyuna Duyuru

Semt pazarlarında tüm esnafımızın eldiven ve maske zorunluluğuna uyması, sosyal mesafeyi koruması önem arz etmektedir.
building

CHP’li Bülbül: Her 5 Kişiden Birinin Belinde Silah Var

CHP Aydın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bireysel silahlanma sayısını verdi. ‘’Her 5 kişiden birinin belinde silah var dedi’’
building

Nazilli’de Korona Tedbirleri Devam Ediyor

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, dünya genelinde hızla yayılan korona virüsüne karşı ilçede gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarını inceledi.
building

Nazilli Esnafına Çağrı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 21 Nisan- 23 Mayıs tarihleri arasında Sümer Rekreasyon Alanı’nda kurulacak panayırda yer alması için Nazilli esnafına çağrıda bulundu.
building

Mesai Sümer'de Başladı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Temizlik, Park Bahçe ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Sümer Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.
building

Nazilli Şehitler İçin Tek Yürek Oldu

İdlib'te Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik gerçekleştirilen hain saldırıda 36 askerin şehit olmasının ardından Nazilli Belediyesi şehitlere saygı yürüyüşü düzenledi.
building

Laiklik

Laiklik

Etiketler

#nazilli belediyesi #duyuru #korona #corona #dezenfektan yapımı #dezenfektan üretimi #coronadan korunma #korona virüsü korunma #el temizliği #el dezenfektanı #evde dezenfektan üretimi #süleyman bülbül #nazilli #korona #corona #temizlik #corona tedbir #koronadan korunmak #nazilli ticaret odası #naztic #corona #duyuru #nazilli #kültür #edebiyat #festival #kültür sanat #edebiyat #yazar #kitap fuarı #nazilli #festival #nazilli belediyesi #nazilli #esnaf #çağrı #esnafa çağrı #panayır #nazilli panayır #nazilli belediyesi #fen işleri #temizlik işleri #nazilli temizlik #nazilli fen işleri #nazilli #şehitler #idlib #saygı yürüyüşü
ayarlayıcı ingilizcesi ayarlayıcı ingilizce çeviri ayarlayıcı çeviri ayarlayıcı ingilizce çevirisi ayarlayıcı ingilizce tercüme sınamak ingilizcesi sınamak ingilizce çeviri sınamak çeviri sınamak ingilizce çevirisi sınamak ingilizce tercüme dolaşımı destekleyen ingilizcesi dolaşımı destekleyen ingilizce çeviri dolaşımı destekleyen çeviri dolaşımı destekleyen ingilizce çevirisi dolaşımı destekleyen ingilizce tercüme rafa kaldırmak ingilizcesi rafa kaldırmak ingilizce çeviri rafa kaldırmak çeviri rafa kaldırmak ingilizce çevirisi rafa kaldırmak ingilizce tercüme görüntü belleği ingilizcesi görüntü belleği ingilizce çeviri görüntü belleği çeviri görüntü belleği ingilizce çevirisi görüntü belleği ingilizce tercüme kullanıcı dizinini yaratma hatası ingilizcesi kullanıcı dizinini yaratma hatası ingilizce çeviri kullanıcı dizinini yaratma hatası çeviri kullanıcı dizinini yaratma hatası ingilizce çevirisi kullanıcı dizinini yaratma hatası ingilizce tercüme HRC Ayarları ingilizcesi HRC Ayarları ingilizce çeviri HRC Ayarları çeviri HRC Ayarları ingilizce çevirisi HRC Ayarları ingilizce tercüme kedi patisi ingilizcesi kedi patisi ingilizce çeviri kedi patisi çeviri kedi patisi ingilizce çevirisi kedi patisi ingilizce tercüme erz ağacı ingilizcesi erz ağacı ingilizce çeviri erz ağacı çeviri erz ağacı ingilizce çevirisi erz ağacı ingilizce tercüme ışık saçmak ingilizcesi ışık saçmak ingilizce çeviri ışık saçmak çeviri ışık saçmak ingilizce çevirisi ışık saçmak ingilizce tercüme Tabanı Biçimle ingilizcesi Tabanı Biçimle ingilizce çeviri Tabanı Biçimle çeviri Tabanı Biçimle ingilizce çevirisi Tabanı Biçimle ingilizce tercüme günlüğe yazma tarih ingilizcesi günlüğe yazma tarih ingilizce çeviri günlüğe yazma tarih çeviri günlüğe yazma tarih ingilizce çevirisi günlüğe yazma tarih ingilizce tercüme U.MUMCU sözleri U.MUMCU U.MUMCU kelimeleri U.MUMCU güzel sözler U.MUMCU kimdir? fırın sütlaç ingilizcesi fırın sütlaç ingilizce çeviri fırın sütlaç çeviri fırın sütlaç ingilizce çevirisi fırın sütlaç ingilizce tercüme kuramsal ingilizcesi kuramsal ingilizce çeviri kuramsal çeviri kuramsal ingilizce çevirisi kuramsal ingilizce tercüme BOOTP Girdisi Ekle ingilizcesi BOOTP Girdisi Ekle ingilizce çeviri BOOTP Girdisi Ekle çeviri BOOTP Girdisi Ekle ingilizce çevirisi BOOTP Girdisi Ekle ingilizce tercüme asansör ingilizcesi asansör ingilizce çeviri asansör çeviri asansör ingilizce çevirisi asansör ingilizce tercüme olgunlaşmamışlık ingilizcesi olgunlaşmamışlık ingilizce çeviri olgunlaşmamışlık çeviri olgunlaşmamışlık ingilizce çevirisi olgunlaşmamışlık ingilizce tercüme kast sistemi ingilizcesi kast sistemi ingilizce çeviri kast sistemi çeviri kast sistemi ingilizce çevirisi kast sistemi ingilizce tercüme kovalama ingilizcesi kovalama ingilizce çeviri kovalama çeviri kovalama ingilizce çevirisi kovalama ingilizce tercüme desen düzenle ingilizcesi desen düzenle ingilizce çeviri desen düzenle çeviri desen düzenle ingilizce çevirisi desen düzenle ingilizce tercüme rüyada FALCI görmek FALCI FALCI anlamı FALCI rüya tabiri rüyada FALCI ne demek? bilgin ingilizcesi bilgin ingilizce çeviri bilgin çeviri bilgin ingilizce çevirisi bilgin ingilizce tercüme ABIOS ingilizcesi ABIOS ingilizce çeviri ABIOS çeviri ABIOS ingilizce çevirisi ABIOS ingilizce tercüme boş ımzacı ingilizcesi boş ımzacı ingilizce çeviri boş ımzacı çeviri boş ımzacı ingilizce çevirisi boş ımzacı ingilizce tercüme ek pul ingilizcesi ek pul ingilizce çeviri ek pul çeviri ek pul ingilizce çevirisi ek pul ingilizce tercüme Biçimlendirme Tamamlandı ingilizcesi Biçimlendirme Tamamlandı ingilizce çeviri Biçimlendirme Tamamlandı çeviri Biçimlendirme Tamamlandı ingilizce çevirisi Biçimlendirme Tamamlandı ingilizce tercüme Korece ingilizcesi Korece ingilizce çeviri Korece çeviri Korece ingilizce çevirisi Korece ingilizce tercüme bildirme ingilizcesi bildirme ingilizce çeviri bildirme çeviri bildirme ingilizce çevirisi bildirme ingilizce tercüme Pencereyi gizle ingilizcesi Pencereyi gizle ingilizce çeviri Pencereyi gizle çeviri Pencereyi gizle ingilizce çevirisi Pencereyi gizle ingilizce tercüme biten ingilizcesi biten ingilizce çeviri biten çeviri biten ingilizce çevirisi biten ingilizce tercüme ızlandaca (Mac) ingilizcesi ızlandaca (Mac) ingilizce çeviri ızlandaca (Mac) çeviri ızlandaca (Mac) ingilizce çevirisi ızlandaca (Mac) ingilizce tercüme paket biçiminde hata ingilizcesi paket biçiminde hata ingilizce çeviri paket biçiminde hata çeviri paket biçiminde hata ingilizce çevirisi paket biçiminde hata ingilizce tercüme ortak kontrol ingilizcesi ortak kontrol ingilizce çeviri ortak kontrol çeviri ortak kontrol ingilizce çevirisi ortak kontrol ingilizce tercüme satır/sütun dışla ingilizcesi satır/sütun dışla ingilizce çeviri satır/sütun dışla çeviri satır/sütun dışla ingilizce çevirisi satır/sütun dışla ingilizce tercüme hikmet ingilizcesi hikmet ingilizce çeviri hikmet çeviri hikmet ingilizce çevirisi hikmet ingilizce tercüme tabi ingilizcesi tabi ingilizce çeviri tabi çeviri tabi ingilizce çevirisi tabi ingilizce tercüme dosya türü düzenle ingilizcesi dosya türü düzenle ingilizce çeviri dosya türü düzenle çeviri dosya türü düzenle ingilizce çevirisi dosya türü düzenle ingilizce tercüme hava kaybı ingilizcesi hava kaybı ingilizce çeviri hava kaybı çeviri hava kaybı ingilizce çevirisi hava kaybı ingilizce tercüme resim kapat ingilizcesi resim kapat ingilizce çeviri resim kapat çeviri resim kapat ingilizce çevirisi resim kapat ingilizce tercüme donanım isterleri ingilizcesi donanım isterleri ingilizce çeviri donanım isterleri çeviri donanım isterleri ingilizce çevirisi donanım isterleri ingilizce tercüme çekememek ingilizcesi çekememek ingilizce çeviri çekememek çeviri çekememek ingilizce çevirisi çekememek ingilizce tercüme Hatalı paketler ingilizcesi Hatalı paketler ingilizce çeviri Hatalı paketler çeviri Hatalı paketler ingilizce çevirisi Hatalı paketler ingilizce tercüme mağara ingilizcesi mağara ingilizce çeviri mağara çeviri mağara ingilizce çevirisi mağara ingilizce tercüme ölçüsüzce ingilizcesi ölçüsüzce ingilizce çeviri ölçüsüzce çeviri ölçüsüzce ingilizce çevirisi ölçüsüzce ingilizce tercüme bode çiziti ingilizcesi bode çiziti ingilizce çeviri bode çiziti çeviri bode çiziti ingilizce çevirisi bode çiziti ingilizce tercüme kod bölütü ingilizcesi kod bölütü ingilizce çeviri kod bölütü çeviri kod bölütü ingilizce çevirisi kod bölütü ingilizce tercüme hata ıletişim kutusu ingilizcesi hata ıletişim kutusu ingilizce çeviri hata ıletişim kutusu çeviri hata ıletişim kutusu ingilizce çevirisi hata ıletişim kutusu ingilizce tercüme kapsüller ıadesi ingilizcesi kapsüller ıadesi ingilizce çeviri kapsüller ıadesi çeviri kapsüller ıadesi ingilizce çevirisi kapsüller ıadesi ingilizce tercüme Başka Ekle ingilizcesi Başka Ekle ingilizce çeviri Başka Ekle çeviri Başka Ekle ingilizce çevirisi Başka Ekle ingilizce tercüme