Karnabahar Nasıl Yetiştirilir?

KARNABAHAR NASIL YETİŞTİRİLİR?

Karnabahar Nasıl Yetiştirilir?

KARNABAHAR Yetiştirme Tekniği

Karnabahar üretimi tohumdan üretilmiş fidelerle yapılmaktadır. Karnabahar ülkemizde yaz sonu, sonbahar ve kış periyotlarında yetiştirilir. Dış ülkelerde ise senenin her mevsiminde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu amaçla önce fideler yetiştirilir, daha sonra ise fidelerin dikimi yapılır. 
Karnabaharlarda kaliteli ürün alabilmek fide yetiştiriciliğindeki başarıya bağlıdır. Fidelerin yetiştiriciliği, ülkemizde soğuk yaslıklarda yapılmaktadır. Karnabahar tohumlarının yastığa ekimi, lahanalardan yedi veya on gün sonra yapılır. Pratik olarak fideler kuzey bölgelerde taçlar yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklardan evvel olgunlaşacak ve erken ilkbaharda ürün alınacak şekilde dikilir. Karnabaharlar için 5–7 haftalık bir fide dönemi hesaplanır. Tohum ekimi 10 gün veya 15 gün arayla, periyodik ekimler yapılarak hasat periyodu uzatılabilir. Ülkemizde tohumlar yastıklara, Mart–Nisan–Mayıs ayından itibaren ekilmeye başlar. Tohumların ekimi serpme veya sıraya yapılır. Serpme ekimde m2’ye 2–5 gr tohum hesaplanır. Sıraya ekimlerde ise sıra arası 5 cm olacak şekilde 2–3 gr tohum atılır. Tohum ekiminin sık yapılması arzu edilmez. Sıklıktan dolayı fideler rahat bir şekilde gelişemedikleri gibi, gövde kısımları da cılız uzar, şekil bozuklukları ve çürümeler görülür. Zaten bu tip fidelerin dikiminin yapılması gerekir. Karnabaharda fide toprağı besin maddelerince zengin olmalıdır. Fakir topraklarda yetiştirilen fideler tarlada küçük taçlar oluşturur. SHOEMAKER (1949), en uygun fide toprağını 3 kısım iyi yanmış ahır gübresi ile 5 kısım kumlu–killi toprak karışımından elde edilebileceğini, NIEUWHOF (1969) ise; aşağıdaki toprak karışımlarının daha uygun olacağını açıklamaktadır.

2/3 çürümüş yaprak – 1/3 bahçe toprağı
1/2 yanmış ahır gübresi – 1/2 bahçe toprağı
1/4 çürümüş yaprak – 1/4 yanmış ahır gübresi – 1/2 kum
1/3 yanmış ahır gübresi – 1/3 turba toprağı – 1/3 bahçe toprağı.

Bu karışımlara, karnabaharda sık sık noksanlıkları ortaya çıkan mikro elementler ve özellikle molibdenin karıştırılması uygun olur. Ülkemizde fideler yastıklardan alınıp doğrudan yerlerine dikildikleri halde, dış ülkelerde 2 yapraklı devrede saksı veya torbalara şaşırtılmaktadır. Böylece fideler daha geniş bir ortamda geliştirilmekte ve daha iyi pişkinleştirilmektedir. Karnabahar fideleri dikim olgunluğuna geldiklerinde, vakit geçirmeden yastıktan alınmalıdır. Yastıkta lüzumsuz yere fazla bekletilmeleri halinde, ileriki dönem büyümelerinde bir duraklama meydana gelir ve bu tip bitkiler dikim sonrası ufak ve gevşek taç oluşturur. Dikimde, aynı gelişme devresindeki fideleri kullanmak gerekir. Aksi taktirde dikimden sonra bitkiler arasında gelişme farklılıkları görülür, hasat aynı zamanda yapılamaz, hatta bazı bitkiler hiç taç oluşturamaz, bir kısmı da erken ve gevşek taç oluşturup, çiçeğe kalkar. Bütün bunlar verimi ve kaliteyi düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkar. Dikimde, genellikle 7–8 yaprağı tam gelişmiş, gövdesi düzgün ve yaprakları sararmamış fideler kullanılır. Yaprak sapı olmayan, kalın yapraklı ve gövdeli fideler kullanılmamalıdır. Çünkü bu fideler yeterli yaprak oluşturamadıklarından, bunlardan da küçük ve gevşek taçlar meydana gelir. Karnabahar fideleri bölgenin iklim koşullarına göre değişmekle birlikte kışı soğuk geçen bölgelerde Haziran–Temmuz, sıcak bölgelerde ise Ağustos-Eylül aylarında dikilir. Yalnız bu dikim zamanları çeşidin erkenci veya geççi oluşuna göre farklılık gösterebilir. Genellikle dikimden hasada kadar geçen süre erkenci çeşitlerde 70–90 gün, geççi çeşitlerde ise 100–120 gündür.
Karnabaharda sulama, salma olarak yapılacaksa tavalar, karık yöntemiyle yapılacaksa masuralar kullanılır. Dikimde bitkilere verilecek aralık ve mesafeler çeşidin erkenci veya geççi oluşuyla, taçların büyüklüğüne göre ayarlanır. Çoğunlukla dikim, 40x40, 50x50, 50x60, 60x60, 70x70 cm aralık ve mesafede yapılır. Geççi çeşitlerde mesafeler biraz daha geniş tutulur. Masuralara, tek ve çift sıralı dikim yapılabilir. Bu durumda mesafeler tek sırada 40x60, 50x70 cm ve çift sıra dikimde 40x40x60 veya 50x50x70 cm olacak şekilde ayarlanır.
Dikimden sonra can suyu verilir ve lahanada uygulanan çapalama, ot alma, sulama ve mücadele işlemleri aynen karnabaharda da yapılır. Karnabaharda özellikle sulamaya özen gösterilmelidir. Kurak havalarda sulama, daha fazla önem kazanır. Çünkü taç oluşumu dönemindeki yüksek sıcaklıklar daha önce de belirtildiği gibi erken çiçeklenmeye neden olarak taç kalitesini bozmaktadır. Karnabahar taçlarının renkleri ışıkla temas ettiklerinde, güneşin ültraviyole ışınlarının etkisiyle beyazdan sarıya döner. Bunun için tacın güneş ışıklarını görmemesi gerekir. İç yaprakların tacın üzerini örtüp örtmemesi bir çeşit özelliğidir. Bu nedenle çeşit ıslahında bu durum da göz önünde bulundurulur ve yaprakları tacın üstünü örten çeşitler ıslah edilmesine gidilir. Tacın üstü yapraklarla örtülü olan çeşitlerde, taçlar sıklıklarını sıcak zamanlarda 5–10 gün, soğuk zamanlarda 20-30 gün kadar koruyabilir. Şayet tacın üstü yapraklarla örtülmeyen çeşitler yetiştiriliyorsa, çoğunlukla karnabaharın iç yapraklardan 1-2’si kırılarak tacın üzeri örtülür veya tacın kenarındaki yaprakların çevresi iple bağlanır veya lastikle sıkıştırılır.


Prof. Dr. Atila Günay Özel Sebze Yetiştiriciliği Kitabı II. Bölüm

Etiketler

#Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? #Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? hakkında bilgiler #Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? içerik #Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? bilgi #Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? haber

building

Nazilli Belediyesi Kamuoyuna Duyuru

Semt pazarlarında tüm esnafımızın eldiven ve maske zorunluluğuna uyması, sosyal mesafeyi koruması önem arz etmektedir.
building

CHP’li Bülbül: Her 5 Kişiden Birinin Belinde Silah Var

CHP Aydın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bireysel silahlanma sayısını verdi. ‘’Her 5 kişiden birinin belinde silah var dedi’’
building

Nazilli’de Korona Tedbirleri Devam Ediyor

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, dünya genelinde hızla yayılan korona virüsüne karşı ilçede gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarını inceledi.
building

Nazilli Esnafına Çağrı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 21 Nisan- 23 Mayıs tarihleri arasında Sümer Rekreasyon Alanı’nda kurulacak panayırda yer alması için Nazilli esnafına çağrıda bulundu.
building

Mesai Sümer'de Başladı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Temizlik, Park Bahçe ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Sümer Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.
building

Nazilli Şehitler İçin Tek Yürek Oldu

İdlib'te Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik gerçekleştirilen hain saldırıda 36 askerin şehit olmasının ardından Nazilli Belediyesi şehitlere saygı yürüyüşü düzenledi.

Etiketler

#nazilli belediyesi #duyuru #korona #corona #dezenfektan yapımı #dezenfektan üretimi #coronadan korunma #korona virüsü korunma #el temizliği #el dezenfektanı #evde dezenfektan üretimi #süleyman bülbül #nazilli #korona #corona #temizlik #corona tedbir #koronadan korunmak #nazilli ticaret odası #naztic #corona #duyuru #nazilli #kültür #edebiyat #festival #kültür sanat #edebiyat #yazar #kitap fuarı #nazilli #festival #nazilli belediyesi #nazilli #esnaf #çağrı #esnafa çağrı #panayır #nazilli panayır #nazilli belediyesi #fen işleri #temizlik işleri #nazilli temizlik #nazilli fen işleri #nazilli #şehitler #idlib #saygı yürüyüşü
köprü diş ingilizcesi köprü diş ingilizce çeviri köprü diş çeviri köprü diş ingilizce çevirisi köprü diş ingilizce tercüme hataları denetle ingilizcesi hataları denetle ingilizce çeviri hataları denetle çeviri hataları denetle ingilizce çevirisi hataları denetle ingilizce tercüme görüntü seçenekleri ingilizcesi görüntü seçenekleri ingilizce çeviri görüntü seçenekleri çeviri görüntü seçenekleri ingilizce çevirisi görüntü seçenekleri ingilizce tercüme çubukkod okuma kalemi ingilizcesi çubukkod okuma kalemi ingilizce çeviri çubukkod okuma kalemi çeviri çubukkod okuma kalemi ingilizce çevirisi çubukkod okuma kalemi ingilizce tercüme göreli konum ingilizcesi göreli konum ingilizce çeviri göreli konum çeviri göreli konum ingilizce çevirisi göreli konum ingilizce tercüme çekim yöresi ingilizcesi çekim yöresi ingilizce çeviri çekim yöresi çeviri çekim yöresi ingilizce çevirisi çekim yöresi ingilizce tercüme sarmısak ingilizcesi sarmısak ingilizce çeviri sarmısak çeviri sarmısak ingilizce çevirisi sarmısak ingilizce tercüme nazilli nazilli liseleri nazilli lise kurumları Mevlana sözleri Mevlana Mevlana kelimeleri Mevlana güzel sözler Mevlana kimdir? binlik ayracı ingilizcesi binlik ayracı ingilizce çeviri binlik ayracı çeviri binlik ayracı ingilizce çevirisi binlik ayracı ingilizce tercüme Çerçeve Numarası ingilizcesi Çerçeve Numarası ingilizce çeviri Çerçeve Numarası çeviri Çerçeve Numarası ingilizce çevirisi Çerçeve Numarası ingilizce tercüme peynirli omlet ingilizcesi peynirli omlet ingilizce çeviri peynirli omlet çeviri peynirli omlet ingilizce çevirisi peynirli omlet ingilizce tercüme savunucul ingilizcesi savunucul ingilizce çeviri savunucul çeviri savunucul ingilizce çevirisi savunucul ingilizce tercüme sınıflandırıcı ingilizcesi sınıflandırıcı ingilizce çeviri sınıflandırıcı çeviri sınıflandırıcı ingilizce çevirisi sınıflandırıcı ingilizce tercüme prim ingilizcesi prim ingilizce çeviri prim çeviri prim ingilizce çevirisi prim ingilizce tercüme eczane ingilizcesi eczane ingilizce çeviri eczane çeviri eczane ingilizce çevirisi eczane ingilizce tercüme canlı kırmızı renk ingilizcesi canlı kırmızı renk ingilizce çeviri canlı kırmızı renk çeviri canlı kırmızı renk ingilizce çevirisi canlı kırmızı renk ingilizce tercüme rüyada dargınlık görmek dargınlık dargınlık anlamı dargınlık rüya tabiri rüyada dargınlık ne demek? kapasite ingilizcesi kapasite ingilizce çeviri kapasite çeviri kapasite ingilizce çevirisi kapasite ingilizce tercüme karışım ingilizcesi karışım ingilizce çeviri karışım çeviri karışım ingilizce çevirisi karışım ingilizce tercüme rüyada iddiaya girmek görmek iddiaya girmek iddiaya girmek anlamı iddiaya girmek rüya tabiri rüyada iddiaya girmek ne demek? kıvam ingilizcesi kıvam ingilizce çeviri kıvam çeviri kıvam ingilizce çevirisi kıvam ingilizce tercüme Kumbalığıgiller ingilizcesi Kumbalığıgiller ingilizce çeviri Kumbalığıgiller çeviri Kumbalığıgiller ingilizce çevirisi Kumbalığıgiller ingilizce tercüme dosya sistemi özellikleri ingilizcesi dosya sistemi özellikleri ingilizce çeviri dosya sistemi özellikleri çeviri dosya sistemi özellikleri ingilizce çevirisi dosya sistemi özellikleri ingilizce tercüme şimdi tanıt ingilizcesi şimdi tanıt ingilizce çeviri şimdi tanıt çeviri şimdi tanıt ingilizce çevirisi şimdi tanıt ingilizce tercüme evrensel hava yolculuğu planı (UATP) ingilizcesi evrensel hava yolculuğu planı (UATP) ingilizce çeviri evrensel hava yolculuğu planı (UATP) çeviri evrensel hava yolculuğu planı (UATP) ingilizce çevirisi evrensel hava yolculuğu planı (UATP) ingilizce tercüme nehir havzası ingilizcesi nehir havzası ingilizce çeviri nehir havzası çeviri nehir havzası ingilizce çevirisi nehir havzası ingilizce tercüme çim parçası ingilizcesi çim parçası ingilizce çeviri çim parçası çeviri çim parçası ingilizce çevirisi çim parçası ingilizce tercüme kurs ingilizcesi kurs ingilizce çeviri kurs çeviri kurs ingilizce çevirisi kurs ingilizce tercüme Cilt Kapağı Alt Başlığı ingilizcesi Cilt Kapağı Alt Başlığı ingilizce çeviri Cilt Kapağı Alt Başlığı çeviri Cilt Kapağı Alt Başlığı ingilizce çevirisi Cilt Kapağı Alt Başlığı ingilizce tercüme şırıldayan ingilizcesi şırıldayan ingilizce çeviri şırıldayan çeviri şırıldayan ingilizce çevirisi şırıldayan ingilizce tercüme seçilir kılmak ingilizcesi seçilir kılmak ingilizce çeviri seçilir kılmak çeviri seçilir kılmak ingilizce çevirisi seçilir kılmak ingilizce tercüme rüyada dağarcık görmek dağarcık dağarcık anlamı dağarcık rüya tabiri rüyada dağarcık ne demek? izdüşüm ingilizcesi izdüşüm ingilizce çeviri izdüşüm çeviri izdüşüm ingilizce çevirisi izdüşüm ingilizce tercüme muşmula ingilizcesi muşmula ingilizce çeviri muşmula çeviri muşmula ingilizce çevirisi muşmula ingilizce tercüme normal sürat ingilizcesi normal sürat ingilizce çeviri normal sürat çeviri normal sürat ingilizce çevirisi normal sürat ingilizce tercüme erişim kilidi ingilizcesi erişim kilidi ingilizce çeviri erişim kilidi çeviri erişim kilidi ingilizce çevirisi erişim kilidi ingilizce tercüme rüyada lokantacı görmek lokantacı lokantacı anlamı lokantacı rüya tabiri rüyada lokantacı ne demek? Neden esneriz? Neden esneriz? hakkında Neden esneriz? içerik Neden esneriz? güncel bilgiler Neden esneriz? haber Oyun Kumandası ingilizcesi Oyun Kumandası ingilizce çeviri Oyun Kumandası çeviri Oyun Kumandası ingilizce çevirisi Oyun Kumandası ingilizce tercüme sevkiyat ingilizcesi sevkiyat ingilizce çeviri sevkiyat çeviri sevkiyat ingilizce çevirisi sevkiyat ingilizce tercüme sınırlı denetim ingilizcesi sınırlı denetim ingilizce çeviri sınırlı denetim çeviri sınırlı denetim ingilizce çevirisi sınırlı denetim ingilizce tercüme kızılberisi ingilizcesi kızılberisi ingilizce çeviri kızılberisi çeviri kızılberisi ingilizce çevirisi kızılberisi ingilizce tercüme sunucu seç ingilizcesi sunucu seç ingilizce çeviri sunucu seç çeviri sunucu seç ingilizce çevirisi sunucu seç ingilizce tercüme bir makro düzenlenemiyor ingilizcesi bir makro düzenlenemiyor ingilizce çeviri bir makro düzenlenemiyor çeviri bir makro düzenlenemiyor ingilizce çevirisi bir makro düzenlenemiyor ingilizce tercüme rüyada ceza görmek ceza ceza anlamı ceza rüya tabiri rüyada ceza ne demek? erguvani ingilizcesi erguvani ingilizce çeviri erguvani çeviri erguvani ingilizce çevirisi erguvani ingilizce tercüme ATI Masaüstü ingilizcesi ATI Masaüstü ingilizce çeviri ATI Masaüstü çeviri ATI Masaüstü ingilizce çevirisi ATI Masaüstü ingilizce tercüme erişim kontrol yöntemleri ingilizcesi erişim kontrol yöntemleri ingilizce çeviri erişim kontrol yöntemleri çeviri erişim kontrol yöntemleri ingilizce çevirisi erişim kontrol yöntemleri ingilizce tercüme ayla ingilizcesi ayla ingilizce çeviri ayla çeviri ayla ingilizce çevirisi ayla ingilizce tercüme