CHP’li Bülbül: Her 5 Kişiden Birinin Belinde Silah Var

CHP’Lİ BÜLBÜL: HER 5 KİŞİDEN BİRİNİN BELİNDE SİLAH VAR

CHP Aydın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bireysel silahlanma sayısını verdi. ‘’Her 5 kişiden birinin belinde silah var dedi’’

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 7. Maddesiyle ilgili konuşma yapanBülbülşu ifadeleri kullandı: “Bugün, bireysel silahlanmadaki içler acısı durumu ortaya koyacağım. 2019 Temmuz ayı verilerine göre Türkiye’de 596 bin 495 kişi silah taşıma, 475 bin 542 kişi de bulundurma ruhsatına sahip. Devletin kaydı alına alınmış silah sayısı toplam 1 milyon 72 bin 37 yani ülkemizde her 65 kişiden biri silah sahibi. Tabii bu sadece devletin bildiği kayıtlı silahlar. Umut Vakfı diyor ki: ‘’Türkiye’de kayıt dışı 18 milyon silah var’’ bu ne demek biliyor musunuz? Vatandaştaki silahların yüzde 89’u kayıt dışı, her 5 kişiden biri belinde silahla geziyor. Çünkü Türkiye’de internet üzerinden ruhsatsız silah satan çetelere ulaşmak da çok kolay, beş dakikada silah satın alabiliyorsunuz. Bu sayı, ülkemizde yaşayan 83 milyon vatandaşın doğrudan canını tehlikede olduğunu açıkça göstermekte. Sadece 2019 yılında basına yansıyan 3.623 silahlı olayın 2.867'sinde ateşli silah kullanıldı yani yüzde 79'unda; 756'sında ise her türlü kesici, delici alet kullanıldı. Bu olaylarda ne yazık ki 2.211 kişi öldü, 3.736 kişi de yaralandı. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye, Avrupa Birliği üye ve üyelik sürecindeki ülkeler arasında cinayet oranlarındaki en yüksek 3'üncü ülke. Türkiye, silahlanma konusunda 178 ülke arasında 14'üncü sırada; silah ticaretiyle ilgili şeffaflık konusunda ise 48 ülke arasında 31'inci sırada yer alıyor. Silah almanın kolay olması, cezaların caydırıcı olmaması, bireysel silahlanmanın ve bu yolla işlenen suçlardaki artışın en büyük nedenlerinden ikisi. ‘’ ifadelerini kullandı. 
Silahlanma oranı arttıkça kadın cinayetlerinin de arttığını belirten Bülbül,‘’İstatistikler kadın cinayetlerinde en çok ateşli silah kullanıldığını ortaya koyuyor. 2020 Ocak ve Şubat aylarında katledilen 37 kadından 25'i birinci derece yakınları tarafından yani eşi, sevgilisi ve babası tarafından ateşli silahla öldürülüyor. 2019 yılında ise öldürülen 474 kadının 185'i yine ateşli silahla öldürülüyor. "Kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele ediyoruz." diyen Ak Parti iktidarı ve onun atanmış Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sanırım bu sayıdan habersiz. Habersiz ki Türkiye'de ilk imzacı olmasına rağmen hâlâ İstanbul Sözleşmesi hükümleri yerine getirilmemekte ve İstanbul Sözleşmesi kaldırılmak istenmekte’’ dedi. 

Ruhsatsız Silah Satanlara Yönelik Uygulanan Cezalar Yetersiz
CHP’li Bülbül, konuşmasına şöyle devam etti: 
‘’Değerli vekiller, ülkemizde ateşli silahlarla işlenen cinayetlerin büyük bir bölümünde ruhsatsız silahlar kullanılıyor. Bu madde genel olarak ruhsatsız silah satışını engellemeye dönük olumlu bir adım olsa da ruhsatsız silah satışını önlemenin temel koşulu, sıkı bir denetleme mekanizması kurulmasından geçiyor. Denetleme mekanizmalarının yeterli olmaması ve suistimale açık olması, bu önlemleri etkisiz kılıyor. Maddenin kapsamındaki silahların ticari reklamını ve tanıtımını yapanlar ile internet ve sosyal medyadan satışını yapanlara, ruhsatsız silah satışı yapanlara öngörülen idari para cezası bir anlamda cezasızlık anlamına geliyor. Çünkü silah satışı yapan kişi idari para cezası ödediği takdirde hapis yatmayacak, ruhsatsız silah satışına devam edebilecek. Bu nedenle, ruhsatsız silah satanlara yönelik cezai yaptırımlar artırılmalı, idari para cezası hapis cezasına çevrilmeli.
Diğer yandan, faaliyet izin belgesi olan firmaların kendi kurumsal internet sitelerinin ve sosyal medya mecralarının yanı sıra tematik yayın yapan kanallarda da reklam yapmasına maddede izin verilmektedir. Nasıl ki toplum sağlığına zararı olan alkol ve sigara reklamları bütün mecralarda yasaksa toplumun can güvenliğini, insanların en temel hakkı olan yaşam hakkını tehlikeye düşüren ateşli silahların reklamının yapılmasının da yasaklanması gerekiyor.
Değerli arkadaşlar, biraz önce AK PARTİ tarafından bu maddede değişikliği gerektiren bir önerge verildi. Bu değişiklik önergesinde reklam yasağına ilişkin idari işleme konulan ihlallerle ilgili olarak ihlalin tekrar edilmesi hâlinde uygulanacak cezanın 3 katı olarak uygulanması işlemine bir yıllık bir süre getirildi. Eğer biz idari işleme konu olan ihlalin bir yıl içinde tekrar edilmesi hâlinde cezayı 3 katı olarak değiştirirsek bu verilen önerge çerçevesinde, o zaman bir yıl bir gün sonra bu ihlali yapan, bu suçu işlemiş kişiye demek ki bu cezayı veremeyeceğiz. Bu, mantık ilkelerine aykırı. Bu, ne demek? Getirmiş olduğumuz, caydırıcılığı önleyen bir hüküm oluyor, müeyyideyi zayıflatıyor, ceza genel hükümlerine aykırı. Bu nedenle, kesinlikle idari ceza, idari para cezası verilecek kişiyi koruyucu anlamına geliyor ve ve açık ve net olarak söylüyorum: Bu madde değişikliği olduğu takdirde, bir yıl, bir gün sonra idari para cezasına neden olacak eylemi işlemiş olan kişiye bu 3 katı tutarındaki para cezasını veremeyeceğiz. Böyle bir ceza mantığı olamaz. Bu nedenle, bu önerge değişikliğinin kabul edilmemesi gerekir diye düşünüyorum.
Ayrıca, silahı, şiddeti değil, silahsızlanmayı teşvik etmemiz gerekiyor. Bu Meclisten şiddet kokan yasalar değil, ülkeye huzur getiren yasalar çıkmalı. Çözüm basit: Demokrasi, özgürlük, yargı bağımsızlığı, yargı tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve demokratik parlamenter rejim”
 

Etiketler

#süleyman bülbül

building

Laiklik

Laiklik
building

Nazilli Belediyesi Kamuoyuna Duyuru

Semt pazarlarında tüm esnafımızın eldiven ve maske zorunluluğuna uyması, sosyal mesafeyi koruması önem arz etmektedir.
building

Nazilli’de Korona Tedbirleri Devam Ediyor

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, dünya genelinde hızla yayılan korona virüsüne karşı ilçede gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarını inceledi.
building

Nazilli Esnafına Çağrı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 21 Nisan- 23 Mayıs tarihleri arasında Sümer Rekreasyon Alanı’nda kurulacak panayırda yer alması için Nazilli esnafına çağrıda bulundu.
building

Mesai Sümer'de Başladı

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Temizlik, Park Bahçe ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Sümer Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.
building

Nazilli Şehitler İçin Tek Yürek Oldu

İdlib'te Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik gerçekleştirilen hain saldırıda 36 askerin şehit olmasının ardından Nazilli Belediyesi şehitlere saygı yürüyüşü düzenledi.

Etiketler

#nazilli belediyesi #duyuru #korona #corona #dezenfektan yapımı #dezenfektan üretimi #coronadan korunma #korona virüsü korunma #el temizliği #el dezenfektanı #evde dezenfektan üretimi #nazilli #korona #corona #temizlik #corona tedbir #koronadan korunmak #nazilli ticaret odası #naztic #corona #duyuru #nazilli #kültür #edebiyat #festival #kültür sanat #edebiyat #yazar #kitap fuarı #nazilli #festival #nazilli belediyesi #nazilli #esnaf #çağrı #esnafa çağrı #panayır #nazilli panayır #nazilli belediyesi #fen işleri #temizlik işleri #nazilli temizlik #nazilli fen işleri #nazilli #şehitler #idlib #saygı yürüyüşü #nazilli belediyesi #kürşat engin özcan
adım tıklatma ingilizcesi adım tıklatma ingilizce çeviri adım tıklatma çeviri adım tıklatma ingilizce çevirisi adım tıklatma ingilizce tercüme Mevlana sözleri Mevlana Mevlana kelimeleri Mevlana güzel sözler Mevlana kimdir? Hizalama simgeleri ingilizcesi Hizalama simgeleri ingilizce çeviri Hizalama simgeleri çeviri Hizalama simgeleri ingilizce çevirisi Hizalama simgeleri ingilizce tercüme Bisiklet Mili ingilizcesi Bisiklet Mili ingilizce çeviri Bisiklet Mili çeviri Bisiklet Mili ingilizce çevirisi Bisiklet Mili ingilizce tercüme bölünmüş sözcük ingilizcesi bölünmüş sözcük ingilizce çeviri bölünmüş sözcük çeviri bölünmüş sözcük ingilizce çevirisi bölünmüş sözcük ingilizce tercüme Hakkında bilgi ingilizcesi Hakkında bilgi ingilizce çeviri Hakkında bilgi çeviri Hakkında bilgi ingilizce çevirisi Hakkında bilgi ingilizce tercüme balo ingilizcesi balo ingilizce çeviri balo çeviri balo ingilizce çevirisi balo ingilizce tercüme alarga etmek ingilizcesi alarga etmek ingilizce çeviri alarga etmek çeviri alarga etmek ingilizce çevirisi alarga etmek ingilizce tercüme siyasi ingilizcesi siyasi ingilizce çeviri siyasi çeviri siyasi ingilizce çevirisi siyasi ingilizce tercüme sinirli ingilizcesi sinirli ingilizce çeviri sinirli çeviri sinirli ingilizce çevirisi sinirli ingilizce tercüme erimiş ingilizcesi erimiş ingilizce çeviri erimiş çeviri erimiş ingilizce çevirisi erimiş ingilizce tercüme bağış bilgileri ingilizcesi bağış bilgileri ingilizce çeviri bağış bilgileri çeviri bağış bilgileri ingilizce çevirisi bağış bilgileri ingilizce tercüme nesne tabanlı ingilizcesi nesne tabanlı ingilizce çeviri nesne tabanlı çeviri nesne tabanlı ingilizce çevirisi nesne tabanlı ingilizce tercüme Biçimlendirme Çubuğu ingilizcesi Biçimlendirme Çubuğu ingilizce çeviri Biçimlendirme Çubuğu çeviri Biçimlendirme Çubuğu ingilizce çevirisi Biçimlendirme Çubuğu ingilizce tercüme dairesel referans ingilizcesi dairesel referans ingilizce çeviri dairesel referans çeviri dairesel referans ingilizce çevirisi dairesel referans ingilizce tercüme bir tür eski dünya bitkisi ingilizcesi bir tür eski dünya bitkisi ingilizce çeviri bir tür eski dünya bitkisi çeviri bir tür eski dünya bitkisi ingilizce çevirisi bir tür eski dünya bitkisi ingilizce tercüme kilise mihrabı ingilizcesi kilise mihrabı ingilizce çeviri kilise mihrabı çeviri kilise mihrabı ingilizce çevirisi kilise mihrabı ingilizce tercüme gelişmiş kip (32 bit ve 16 bit) ndis sürücüsü ingilizcesi gelişmiş kip (32 bit ve 16 bit) ndis sürücüsü ingilizce çeviri gelişmiş kip (32 bit ve 16 bit) ndis sürücüsü çeviri gelişmiş kip (32 bit ve 16 bit) ndis sürücüsü ingilizce çevirisi gelişmiş kip (32 bit ve 16 bit) ndis sürücüsü ingilizce tercüme Harvard Çizelgesi ingilizcesi Harvard Çizelgesi ingilizce çeviri Harvard Çizelgesi çeviri Harvard Çizelgesi ingilizce çevirisi Harvard Çizelgesi ingilizce tercüme sürdürülebilir av ingilizcesi sürdürülebilir av ingilizce çeviri sürdürülebilir av çeviri sürdürülebilir av ingilizce çevirisi sürdürülebilir av ingilizce tercüme öğle istira hati ingilizcesi öğle istira hati ingilizce çeviri öğle istira hati çeviri öğle istira hati ingilizce çevirisi öğle istira hati ingilizce tercüme crl girdileri ingilizcesi crl girdileri ingilizce çeviri crl girdileri çeviri crl girdileri ingilizce çevirisi crl girdileri ingilizce tercüme konuşkan ingilizcesi konuşkan ingilizce çeviri konuşkan çeviri konuşkan ingilizce çevirisi konuşkan ingilizce tercüme INF Tarihi ingilizcesi INF Tarihi ingilizce çeviri INF Tarihi çeviri INF Tarihi ingilizce çevirisi INF Tarihi ingilizce tercüme son giren ilk çıkar ingilizcesi son giren ilk çıkar ingilizce çeviri son giren ilk çıkar çeviri son giren ilk çıkar ingilizce çevirisi son giren ilk çıkar ingilizce tercüme maaş zammı ingilizcesi maaş zammı ingilizce çeviri maaş zammı çeviri maaş zammı ingilizce çevirisi maaş zammı ingilizce tercüme biçerdöver ingilizcesi biçerdöver ingilizce çeviri biçerdöver çeviri biçerdöver ingilizce çevirisi biçerdöver ingilizce tercüme ritüel ingilizcesi ritüel ingilizce çeviri ritüel çeviri ritüel ingilizce çevirisi ritüel ingilizce tercüme stresli ingilizcesi stresli ingilizce çeviri stresli çeviri stresli ingilizce çevirisi stresli ingilizce tercüme fışkırtma ingilizcesi fışkırtma ingilizce çeviri fışkırtma çeviri fışkırtma ingilizce çevirisi fışkırtma ingilizce tercüme geçici taşıma panosu ingilizcesi geçici taşıma panosu ingilizce çeviri geçici taşıma panosu çeviri geçici taşıma panosu ingilizce çevirisi geçici taşıma panosu ingilizce tercüme bilinçsizlik ingilizcesi bilinçsizlik ingilizce çeviri bilinçsizlik çeviri bilinçsizlik ingilizce çevirisi bilinçsizlik ingilizce tercüme önlem ingilizcesi önlem ingilizce çeviri önlem çeviri önlem ingilizce çevirisi önlem ingilizce tercüme rolü kopyalama ingilizcesi rolü kopyalama ingilizce çeviri rolü kopyalama çeviri rolü kopyalama ingilizce çevirisi rolü kopyalama ingilizce tercüme ezber ingilizcesi ezber ingilizce çeviri ezber çeviri ezber ingilizce çevirisi ezber ingilizce tercüme geçit dizilimi ingilizcesi geçit dizilimi ingilizce çeviri geçit dizilimi çeviri geçit dizilimi ingilizce çevirisi geçit dizilimi ingilizce tercüme engel sakınma ingilizcesi engel sakınma ingilizce çeviri engel sakınma çeviri engel sakınma ingilizce çevirisi engel sakınma ingilizce tercüme sıklık yanıtı ingilizcesi sıklık yanıtı ingilizce çeviri sıklık yanıtı çeviri sıklık yanıtı ingilizce çevirisi sıklık yanıtı ingilizce tercüme konik ingilizcesi konik ingilizce çeviri konik çeviri konik ingilizce çevirisi konik ingilizce tercüme belgisiz tümlev ingilizcesi belgisiz tümlev ingilizce çeviri belgisiz tümlev çeviri belgisiz tümlev ingilizce çevirisi belgisiz tümlev ingilizce tercüme insana benzer maymun ingilizcesi insana benzer maymun ingilizce çeviri insana benzer maymun çeviri insana benzer maymun ingilizce çevirisi insana benzer maymun ingilizce tercüme karavan ingilizcesi karavan ingilizce çeviri karavan çeviri karavan ingilizce çevirisi karavan ingilizce tercüme çukur ingilizcesi çukur ingilizce çeviri çukur çeviri çukur ingilizce çevirisi çukur ingilizce tercüme -dan engellemek ingilizcesi -dan engellemek ingilizce çeviri -dan engellemek çeviri -dan engellemek ingilizce çevirisi -dan engellemek ingilizce tercüme katışık atomlar ingilizcesi katışık atomlar ingilizce çeviri katışık atomlar çeviri katışık atomlar ingilizce çevirisi katışık atomlar ingilizce tercüme Letonya ingilizcesi Letonya ingilizce çeviri Letonya çeviri Letonya ingilizce çevirisi Letonya ingilizce tercüme bekleme ingilizcesi bekleme ingilizce çeviri bekleme çeviri bekleme ingilizce çevirisi bekleme ingilizce tercüme kokarca ingilizcesi kokarca ingilizce çeviri kokarca çeviri kokarca ingilizce çevirisi kokarca ingilizce tercüme parti değişintisi ingilizcesi parti değişintisi ingilizce çeviri parti değişintisi çeviri parti değişintisi ingilizce çevirisi parti değişintisi ingilizce tercüme olurluk ingilizcesi olurluk ingilizce çeviri olurluk çeviri olurluk ingilizce çevirisi olurluk ingilizce tercüme