Aydın'dan Toplanan Deprem Vergisi'ne Ne Oldu?

AYDIN'DAN TOPLANAN DEPREM VERGİSİ'NE NE OLDU?

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a toplanan deprem vergilerini sordu.

Bülbül verdiği soru önergesinde, Aydın’ın birinci derece deprem riski olan illerden olduğunu, Denizli, Manisa gibi çevre illerde yaşanan depremlerin de Aydın’ı etkilediğini belirterek Oktay’a şu soruları yöneltti:
1-    Deprem vergisi toplanmaya başlandığı yıldan bu güne kadar ne kadar vergi toplanmıştır? Bu vergilerin ne kadarı deprem zararları için kullanılmıştır? 
2-    Aynı tarihler arasında Aydın ilinden toplanan deprem vergisi ne kadardır? 
3-    Toplanan deprem vergilerinin ne kadarı Aydın ilindeki depremde oluşabilecek hasarlarının önlenmesi için kullanılmıştır? 
4-    Aydın ilindeki yapılar için depreme karşı dayanıklılık testi yapılmış mıdır? Depreme karşı dayanıklılık testi yapılan bina sayısı kaçtır? Kaç binanın yıkılması, kaçının güçlendirilmesi gerekmektedir? 
5-    Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi ve ADÜ Kredi Yurtlar Kurumu binalarının depreme karşı dayanıklılık testi yapılmış mıdır? 
6-    Jeotermal kaynakların fazlaca kullanıldığı arazilerde yapılan reenjeksiyon sismik aktiviteyi tetiklemekte ve depreme sebep olmaktadır. Bu bağlamda jeotermal elektrik üretim alanlarında mutlaka doğal depremsellik ve tetiklenmiş depremsellik kayıt ve değerlendirme uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Aydın ilinin neredeyse tamamında kurulan JES’ler dikkate alındığında, bu santrallerin doğal depremsellik ve tetiklenmiş depremsellik kayıt ve değerlendirme uygulamaları yapılmış mıdır? Yapıldıysa sonucu bu uygulamaların sonuçları ne olmuştur. 
7-    Türkiye’de deprem riski olan illerde kaç yapının depreme dayanıklılık kontrolü yapılmıştır? Bunların ne kadarı okul, hastane, köprü, viyadük gibi kamu hizmetinde kullanılan yapılardır? Bu yapılarla ilgili kontrollerin sonuçları ne olmuştur?
8-    Marmara Depremi Acil Yeniden Yapılandırma Projesi, Türkiye Deprem İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma Projesi, Marmara Depremi Rehabilitasyon Programı Projesi, İstanbul Sismik Riskin Etkilerinin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi gibi projeler için ne kadar kaynak ayrılmıştır? Bu kaynağın ne kadarı yurt dışından temin edilmiştir? Bu kaynakların ne kadarı hangi projeler kapsamında, nerelerde kullanılmıştır?
 

Etiketler

#deprem #deprem vergisi #aydın deprem #süleyman bülbül #soru önergesi

building

Nazilli Şehiriçi Minibüs Güzergahları

Nazilli Şehiriçi Güzergahları, Nazilli Minibüs Güzergahları, Nazilli Dolmuş Saatleri, Nazilli Minibüs Saatleri Nazilli Dolmuş Güzergahları, Nazilli Şehiriçi Minibüsleri
building

Okuyuverin Gari

Okuyuverin Gari Nazilli Kitap Fuarı başlıyor. Nazilli Belediyesi tarafından düzenlenen Okuyuverin Gari Nazilli Kitap Fuarı, 21 Şubat- 1 Mart tarihleri arasında Sümer Rekreasyon Alanı’nda kitapseverlerle buluşacak.
building

Fransız Konsolosu’ndan Başkan Özcan’a Ziyaret

Fransız İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David ve Gazeteci Yazar Gülşah Elikbank, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı makamında ziyaret etti.
building

Nazilli'de Muhteşem Deve Güreşi!

Ege'nin incisi Nazilli'de düzenlenen yılın büyük Deve Güreşi Festivali yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etiketler

#Nazilli Şehiriçi Güzergahları #Nazilli Minibüs Güzergahları #Nazilli Dolmuş Saatleri #Nazilli Minibüs Saatleri Nazilli Dolmuş Güzergahları #nazilli minibüs #minibüs seferleri #minibüs saatleri #dolmuş saatleri #Nazilli Şehiriçi Minibüsleri #özel günler #dini günler #özel haftalar #kutlama günleri #kutlama haftası #kutlama #ocak kutlama günleri #şubat kutlama günleri #mart kutlama günleri #nisan kutlama günleri #mayıs kutlama günleri #haziran kutlama günleri #temmuz kutlama günleri #ağustos kutlama günleri #eylül kutlama günleri #ekim kutlama günleri #kasım kutlama günleri #aralık kutlama günleri #2020 kutlama günleri #2020 anma günleri #nazilli #fuar #okuyuverin gari #kitap fuarı #nazilli kitap fuarı #nazilli #nazilli belediyesi #fransız konsolosu #ziyaret #Zeliha Toprak #Caroline David Gülşah Elikbank #Kürşat Engin Özcan #nazilli #ihale #selahattin acar #düğün salonu #nazilli #akdoruk #yavuz selim ilkokulu #gezi